NRD Начало
Четвъртък, 3 Април 2025
Начало Авансцена Как Лучано Павароти не успя да стане холивудска звезда
3816
Авансцена

Как Лучано Павароти не успя да стане холивудска звезда

Не такъв е случаят обаче с Лучано Павароти – един от най-добрите певци се препъва при опита си да влезе в Холивуд. През 1981 година Павароти е на 46 и вече е станал най-прочутият жив оперен певец в света. По това време италианският тенор вече е бил на кориците на списанията „Тайм“ и „Нюзуик“, а милионната телевизионна аудитория го вижда в реклама на кредитни карти.

| 25 Февруари 2025, 14:50 ч.
Как Лучано Павароти не успя да стане холивудска звезда
Как Лучано Павароти не успя да стане холивудска звезда
Снимка © AP, File

В историята на киното има доста примери за успешна интеграция с операта. В средата на XX век тенорите Бениамино Джили и Марио Ланца например правят много силна кариера в седмото изкуство.

На 11 март е премиерата на „Музиката на лицето“ в Народния т

Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за д

Китаристът Ангел ДюлгероВ представя новия си албум „Самсара

За своето първо гостуване в Бургас и пространството на галерия "Неси" художничката Деля Чаушева и

Певецът, композитор и продуцент Пласидо Доминго-младши, син на прочутия испански

Не такъв е случаят обаче с Лучано Павароти – един от най-добрите певци се препъва при опита си да влезе в Холивуд. Филмът с негово участие „Да, Джорджо“ е такъв провал, че малцина знаят или си спомнят за него.

През 1981 година Павароти е на 46 и вече е станал най-прочутият жив оперен певец в света. Славата му отдавна е излязла извън пределите на сравнително малките оперни зали и той изнася концерти с по-леки и по-популярни произведения пред десетки хиляди души, а хонорарите му са рекордни.

По това време италианският тенор вече е бил на кориците на списанията „Тайм“ и „Нюзуик“, а милионната телевизионна аудитория го вижда в реклама на кредитни карти. По отношение на славата и парите му остава да изкачи само едно стъпало, за да стъпи на върха – Холивуд. Ето защо не е чудно, че „Метро Голдуин Майър“ решават да направят филм с Лучано Павароти. При това с огромен бюджет.

Проектът за филма „Да, Джорджо“ (Yes, Giorgio) е наистина мащабен. За него са заделени 18 милиона долара, като за сравнение през същата година Спилбърг снима „Извънземното“ с 10 милиона долара.

Режисьор на „Да, Джорджо“ е Франклин Шафнър, познат от работата си по „Планетата на маймуните“ и носител на „Оскар“ за „Патън“ (1970). Добрият бюджет осигурява три месеца снимки в Италия, Бостън, Сан Франциско и в Метрополитън опера, а Джон Уилямс написва песен специално за Лучано.

Двайсет и три концерта, 10 съпътстващи събития и среща с елитни артисти, ансамбли и оркестри от 1

Изпълнителите от ирландската момчешка група „Бойзоун“ се събират отново тридесет годи

Фотографът Петър Вълчев и арт терапевтът Елица Великова създават заедно изложбата „Семейна

Папският трилър "Конклав" е с най-много номинации за предстоящите отличия БАФТА, но е изправен пр

„Преди да забравя“ тръгва по кината от 10 януари, съобщават от екипа

Филмът обаче се проваля тотално, а най-успешният тенор получава две номинации за антинаградите „Златна малинка“ – за най-слаб актьор и по-общата за най-слаба новоизгряваща звезда. „Ню Йорк Таймс“ дори нарича творението „безсрамна, тромава приказка“.

Но за какво става въпрос във филма? Известният певец Джорджо Фини (името е препратка към любимия ресторант на Лучано в Модена „При Фини“) губи гласа си преди голям концерт на открито в Бостън и е спешно „излекуван“ от красива лекарка на име Памела Тейлър. Джорджо, разбира се, харесва Памела и я кани да го последва в Калифорния. Двамата отиват във вила в Стробъри Хил, близо до Сан Франциско, където постоянно звънят на прислужниците да им сервират храна навсякъде из имението.

„Човек се пита дали идеята на главния герой е за сексуална или кулинарна оргия“ – коментира импресариото на Павароти за САЩ Хърбърт Бреслин в своята книга „Кралят и аз“, издадена на български през 2021 г. от „Жануа ‘98“.

В следващата сцена Джорджо Фини и лекарката отпътуват с балон към имение с лозя, което в реалния живот е собственост на Франсис Форд Копола. В имението живеят приятели на Джорджо от детството, които наивно питат какво прави съпругата му и се получава неловка ситуация.

Друг момент от сюжета е, че Джорджо Фини се е заклел да не пее повече в Метрополитън опера заради травматизираща случка на сцената няколко години по-рано. Памела успява да го убеди да се завърне в Мет, но чува телефонен разговор на тенора с жена му и изпада в изблик на ревност. Кулминационната финална сцена на този съшит с бели конци сценарий показва как Джорджо триумфира в постановка на „Турандот“ в Метрополитън, изпълнявайки прочутата ария Nessun dorma. Памела напуска залата обляна в сълзи, осъзнавайки, че връзката им няма бъдеще.

„Има две странности в сценария на Норман Стайнбърг. Първата е, че Джорджо е женен и просто иска да има афера с Памела. Следователно това не може да се превърне в старомоден романтичен филм. Втората особеност е, че Стайнбърг не е измислил абсолютно нищо, на което да закачи историята. Джорджо предлага афера, а Памела се оставя да бъде поканена във вилата. В резултат на това сценаристът измисля поредица от „караници“ между влюбените, за да има все пак за какво да се говори“, пише „Ню Йорк Таймс“ в рецензията си през септември 1982 г.

Хърбърт Бреслин разказва в своята книга как е била избрана актрисата за главната роля. Или по-точно как не е била избрана. След като много актриси отказват, включително Сигорни Уивър, Кейт Джаксън от сериала „Ангелите на Чарли“ се навива, но, според слуховете, тя се е обадила на Шер за съвет. Голямата звезда казала „Никога не снимай филм, ако не можеш да обгърнеш с ръце романтичния си партньор“. Това обяснява защо след пробните снимки с Лучано Кейт Джаксън изчезва от хоризонта.

В крайна сметка продуцентите избират актриса от втория ешелон – Катрин Харолд. Между нея и Павароти обаче се поражда напрежение на снимачната площадка и това допълнително влошава нещата.

„Лучано не само че не отслабна за филма, а дори напълня. Страхуваше се да не изглежда глупаво, не искаше хората да му се смеят, а това е фатално за една комедия. През целия филм той остана сериозен“, коментира в книгата си Хърбърт Бреслин.

Така плановете за голяма холивудска кариера на Лучано Павароти се провалят.

За историята остават съсипващите рецензии. „Сякаш режисьорът не е знаел какво се случва във филма“, пише „Тайм“, „110 минути смущаващи клишета“, добавя канадското издание „Стар“, а „Дейли Нюз“ отсича „Нелепо банален“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Ein deutsches Requiem на Брамс звучи на 10 април в зала „България“, в изпълнение на Софийската филхармония, под палката на маестро Георги Димитров, съобщават от филхарм ...
Художничката Ема Йорданова представя изложбата „Дивертименто“
Художничката Ема Йорданова озаглавява своята дванадесета самостоятелна изложба живопис „Дивертименто“. Картините ще бъдат изложени от 17 април до 10 май в столичната г ...
Нора Ампова: Йокута е моят разказ, който да ни поведе към пътуването навътре, но и отвъд
Желанието да експериментирам ме движеше напред и произведенията започнаха да придобиват обемна форма, навлизайки все повече в пространството. Каква обаче е човешката намеса в приро ...
Мими Иванова представя най-големите си хитове и съвсем нови песни в зала 1 на НДК
„Зелената стара чешма“, „Петнадесет лалета“, „Вълкът и седемте козлета“, „Майчица свята“, „Аморе мио“, „Вече свърш ...
Безрезервно уча младите на това, на което са ме учили и мен, каза проф. Минчо Минчев в Габрово
По време на майсторски клас в Габрово проф. Минчо Минчев каза, че безрезервно учи младите на това, на което е бил учен и той преди години.  Майсторският клас на Проф. Минчо Ми ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съобщават от Fest Team. По думине им в клуб Fomo тя ще танцува в ритъма на световната електронна музика ...
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Ein deutsches Requiem на Брамс звучи на 10 април в зала „България“, в изпълнение на Софийската филхармония, под палката на маестро Георги Димитров, съобщават от филхарм ...
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
С викове „Браво“ и изправена на крака публика в зала „България“ завърши концертът на Роландо Вийязон тази вечер. Роденият в Мексико тенор пристигна в София ...
В Париж актьорът Рейф Файнс за първи път ще режисира опера
Британският актьор Рейф Файнс ще режисира опера за първи път през предстоящия сезон на Парижката национална опера (ПНО), съобщава АФП. През януари 2026 г. Файнс, който сам е изигр ...
Сопраното Анна Нетребко ще открие сезона на Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие
Сопраното Анна Нетребко ще се завърне в Кралската опера в Лондон след шестгодишно отсъствие, за да открие сезона 2025-26 г. в нова постановка на "Тоска" от Пучини, предаде Асошиейт ...
Тикер в 04:00 ч.
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига в София на 6 юни, съоб ...
Начало Авансцена
3816
Авансцена

Как Лучано Павароти не успя да стане холивудска звезда

Не такъв е случаят обаче с Лучано Павароти – един от най-добрите певци се препъва при опита си да влезе в Холивуд. През 1981 година Павароти е на 46 и вече е станал най-прочутият жив оперен певец в света. По това време италианският тенор вече е бил на кориците на списанията „Тайм“ и „Нюзуик“, а милионната телевизионна аудитория го вижда в реклама на кредитни карти.

| 25 Февруари 2025, 14:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Как Лучано Павароти не успя да стане холивудска звезда
Как Лучано Павароти не успя да стане холивудска звезда
Снимка © AP, File

В историята на киното има доста примери за успешна интеграция с операта. В средата на XX век тенорите Бениамино Джили и Марио Ланца например правят много силна кариера в седмото изкуство.

Не такъв е случаят обаче с Лучано Павароти – един от най-добрите певци се препъва при опита си да влезе в Холивуд. Филмът с негово участие „Да, Джорджо“ е такъв провал, че малцина знаят или си спомнят за него.

През 1981 година Павароти е на 46 и вече е станал най-прочутият жив оперен певец в света. Славата му отдавна е излязла извън пределите на сравнително малките оперни зали и той изнася концерти с по-леки и по-популярни произведения пред десетки хиляди души, а хонорарите му са рекордни.

По това време италианският тенор вече е бил на кориците на списанията „Тайм“ и „Нюзуик“, а милионната телевизионна аудитория го вижда в реклама на кредитни карти. По отношение на славата и парите му остава да изкачи само едно стъпало, за да стъпи на върха – Холивуд. Ето защо не е чудно, че „Метро Голдуин Майър“ решават да направят филм с Лучано Павароти. При това с огромен бюджет.

Проектът за филма „Да, Джорджо“ (Yes, Giorgio) е наистина мащабен. За него са заделени 18 милиона долара, като за сравнение през същата година Спилбърг снима „Извънземното“ с 10 милиона долара.

Режисьор на „Да, Джорджо“ е Франклин Шафнър, познат от работата си по „Планетата на маймуните“ и носител на „Оскар“ за „Патън“ (1970). Добрият бюджет осигурява три месеца снимки в Италия, Бостън, Сан Франциско и в Метрополитън опера, а Джон Уилямс написва песен специално за Лучано.

Филмът обаче се проваля тотално, а най-успешният тенор получава две номинации за антинаградите „Златна малинка“ – за най-слаб актьор и по-общата за най-слаба новоизгряваща звезда. „Ню Йорк Таймс“ дори нарича творението „безсрамна, тромава приказка“.

Но за какво става въпрос във филма? Известният певец Джорджо Фини (името е препратка към любимия ресторант на Лучано в Модена „При Фини“) губи гласа си преди голям концерт на открито в Бостън и е спешно „излекуван“ от красива лекарка на име Памела Тейлър. Джорджо, разбира се, харесва Памела и я кани да го последва в Калифорния. Двамата отиват във вила в Стробъри Хил, близо до Сан Франциско, където постоянно звънят на прислужниците да им сервират храна навсякъде из имението.

„Човек се пита дали идеята на главния герой е за сексуална или кулинарна оргия“ – коментира импресариото на Павароти за САЩ Хърбърт Бреслин в своята книга „Кралят и аз“, издадена на български през 2021 г. от „Жануа ‘98“.

В следващата сцена Джорджо Фини и лекарката отпътуват с балон към имение с лозя, което в реалния живот е собственост на Франсис Форд Копола. В имението живеят приятели на Джорджо от детството, които наивно питат какво прави съпругата му и се получава неловка ситуация.

Друг момент от сюжета е, че Джорджо Фини се е заклел да не пее повече в Метрополитън опера заради травматизираща случка на сцената няколко години по-рано. Памела успява да го убеди да се завърне в Мет, но чува телефонен разговор на тенора с жена му и изпада в изблик на ревност. Кулминационната финална сцена на този съшит с бели конци сценарий показва как Джорджо триумфира в постановка на „Турандот“ в Метрополитън, изпълнявайки прочутата ария Nessun dorma. Памела напуска залата обляна в сълзи, осъзнавайки, че връзката им няма бъдеще.

„Има две странности в сценария на Норман Стайнбърг. Първата е, че Джорджо е женен и просто иска да има афера с Памела. Следователно това не може да се превърне в старомоден романтичен филм. Втората особеност е, че Стайнбърг не е измислил абсолютно нищо, на което да закачи историята. Джорджо предлага афера, а Памела се оставя да бъде поканена във вилата. В резултат на това сценаристът измисля поредица от „караници“ между влюбените, за да има все пак за какво да се говори“, пише „Ню Йорк Таймс“ в рецензията си през септември 1982 г.

Хърбърт Бреслин разказва в своята книга как е била избрана актрисата за главната роля. Или по-точно как не е била избрана. След като много актриси отказват, включително Сигорни Уивър, Кейт Джаксън от сериала „Ангелите на Чарли“ се навива, но, според слуховете, тя се е обадила на Шер за съвет. Голямата звезда казала „Никога не снимай филм, ако не можеш да обгърнеш с ръце романтичния си партньор“. Това обяснява защо след пробните снимки с Лучано Кейт Джаксън изчезва от хоризонта.

В крайна сметка продуцентите избират актриса от втория ешелон – Катрин Харолд. Между нея и Павароти обаче се поражда напрежение на снимачната площадка и това допълнително влошава нещата.

„Лучано не само че не отслабна за филма, а дори напълня. Страхуваше се да не изглежда глупаво, не искаше хората да му се смеят, а това е фатално за една комедия. През целия филм той остана сериозен“, коментира в книгата си Хърбърт Бреслин.

Така плановете за голяма холивудска кариера на Лучано Павароти се провалят.

За историята остават съсипващите рецензии. „Сякаш режисьорът не е знаел какво се случва във филма“, пише „Тайм“, „110 минути смущаващи клишета“, добавя канадското издание „Стар“, а „Дейли Нюз“ отсича „Нелепо банален“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Художничката Ема Йорданова представя изложбата „Дивертименто“
Нора Ампова: Йокута е моят разказ, който да ни поведе към пътуването навътре, но и отвъд
Мими Иванова представя най-големите си хитове и съвсем нови песни в зала 1 на НДК
Безрезервно уча младите на това, на което са ме учили и мен, каза проф. Минчо Минчев в Габрово
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Канадската продуцентка и музикант Мари Дейвидсън пристига у нас през юни
Авансцена
Ein deutsches Requiem на Брамс ще звучи в зала „България“
Тонът на времето
Роландо Вийязон излезе три пъти на бис в зала „България“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.